HONORS ASSEMBLY 2015

At the Honors Assembly held on May 12, 2015 in the Mercy High School Auditorium, the following awards were presented by Sr. Mary A. McCarthy, RSM, President and Mrs. Melissa Bullock, Principal of Mercy High School:

Boston University Book Award

The Boston University Book Award is presented to an outstanding member of the junior class who has expressed an interest in the education field and is a member of the National Honor Society.  Congratulations to: Sarah Flanagan

The Bowdoin College Book Award

The Bowdoin College Book Award is presented to an outstanding member of the junior class who demonstrates extraordinary service to the common good and a passion for inquiry, discovery, and innovative thinking.  This year the Bowdoin Book Award is presented to: Victoria Fiore

The Brandeis University Book Award

The Brandeis University Book Award recognizes an outstanding member of the junior class who is committed to social action or civic engagement.  This year the Brandeis Book Award is presented to: Sophia Pelletier.

The Brown University Book Award

The Brown University Book Award is presented to a member of the junior class who exhibits excellent verbal and written communication skills and superior academic achievement.  This year the Brown Book Award is presented to: Natalie Davoodi

The Bryant University Book Award

The Bryant University Book Award is presented to an outstanding junior who ranks in the top ten percent of her class, demonstrates strong leadership potential and commitment to extracurricular involvement and community service.  Congratulations to: Alyssa Morrissey

Fairfield University Book Award

The Fairfield University Book Award is presented to an outstanding member  of the junior class ranking in the top tenth of the class, is actively involved in school and community, and possessing leadership qualities coupled with a sense of concern and responsibility to others. It is my pleasure to present this  award to: Kimberly Arnold

The Gettysburg College Book Award

The Gettysburg College Book Award is presented to an outstanding member of the junior class who has distinguished herself in the study of History.  This is someone who demonstrates a dedication to scholarship and is among the top 10% of her class.  I am pleased to present this book award to: Ashley Mason

Harvard College Book Award

The Harvard College Book Award is presented to an extraordinary member of the Junior Class who combines excellence in academics with significant  achievement in extracurricular endeavors.  I am pleased to present this award to: Madeline Jenkins

The Mount Holyoke College Book Award

The Mount Holyoke College Book Award is presented to a member of the junior class who exhibits outstanding academic achievement, notable community service and recognized leadership qualities.  This year’s book award is presented to: Sharon Webster

The Regis College Book Award

The Regis College Book Award is presented to an outstanding member of  the junior class who has demonstrated excellent writing and oral communication skills and has displayed outstanding academic promise. Congratulations to: Katherine Galvin

The Saint Anselm College Book Award

The Saint Anselm College Book Award is presented to an outstanding member of the junior class who has demonstrated academic excellence, leadership qualities, strong character, and social awareness.  This book award is presented to: Marialena Bevilacqua

The Saint Michael’s College Book Award

The Saint Michael’s College book award is presented to an outstanding junior who is a member of the National Honor Society and demonstrates exceptional commitment and leadership in community service activities.  It is my pleasure to present this award to: Maria Puorro

The Smith College Book Award

The Smith College Book Award is presented to an outstanding member of the junior class who exemplifies academic achievement, leadership qualities, and concern for others.
Congratulations to: Emily Tyler

The Student Sage Award

The Student Sage Award is presented to two members of the junior class who embody the Russell Sage College motto “To Be, To Know, To Do”.  These students possess the characteristics of academic excellence, student leadership, and community involvement.  The Student Sage Award alsoguarantees a scholarship of $5,000 towards tuition for four years of study atSage.  This year the Sage Award is presented to: Lauren Gasior and  Isabella O’Keefe

The Trinity College Book Award

The Trinity College Book Award is presented to a member of the junior class who has demonstrated academic achievement and student leadership.  This year’s recipient is: Ashley Getsie

UCONN Avery Point Book Award

The 2015 UCONN Avery Point Book Award is presented to an outstanding member of the junior class.  This student has high academic potential and excels in the interdisciplinary areas of humanities and social sciences.  This student also exhibits high academic potential in the areas of environmental or marine science field.  Congratualtions to: Megan Miller

The Wellesley College Book Award

The Wellesley College Book  Award is sponsored by the Hartford Wellesley Club and is presented to a junior student whose academic record and character are exceptional and who has also made personal contributions to her school and/ or community.  On behalf of the Hartford Wellesley Club, I am pleased to present this award to: Haley Gagnon

The Wesleyan University Book Award

The Wesleyan University Book Award is granted for demonstrating the attributes necessary to succeed in the pursuit of a liberal arts education at the college level: independent and creative thought and academic excellence in a wide range of subjects, as well as commitment and achievement in non-academic fields of interest.  On behalf of the Wesleyan University Alumni Association, I am pleased to present this award to: Emily Penta

 Wheelock College Book Award

For over twenty years. The Wheelock College Alumni Book Award has been honoring outstanding high school juniors who demonstrate a strong commitment to working with and improving the lives of children and families.  We congratulate: Gabriella St. Pierre

Yale University Book Award

The Yale University Book Award is presented to an outstanding member of the junior class for academic achievement, school and community involvement, and commitment to service.  Congratulations to: Mackenzie Pias

 

Prestigious Awards

The Rensselaer Medal

The Rensselaer Medal is awarded to a promising student who has distinguished herself in the areas of mathematics and science.  This award guarantees a minimum $15,000 per year scholarship for each Medalist who applies, is accepted, and chooses to enroll at Rensselaer.  This year’s recipient is: Lauren Day

Society of Women Engineers Award

The National Society of Women Engineers presents an Academic Achievement Award in recognition of three years of excellence in science and mathematics.  This year we are happy to present this award to: Olivia Marran and Taylor Wade

The Governor’s Scholars Program

Each year, the Connecticut Association of Schools and BigY World Class Market, collaborate to coordinate the Governor’s Scholars Program.  The purpose of the program is to recognize and to honor academically talented high school students throughout the state, and to present thirty students for special recognition to the Governor of Connecticut. Congratulations to: Madeline Jenkins who is being recognized as a Governor’s Scholar Semi-Finalist for her outstanding academic achievement.

 Hugh O’Brien Youth Leadership

Every fall the Guidance Department accepts applications for the Hugh O’Brien Youth Leadership Seminar- The nation’s only program designed exclusively for high school sophomores. The mission of HOBY is to seek out, recognize, and develop leadership potential commencing with high school sophomores.  Congratulations to: Hannah Chua- Reyes, Rachael Finch, Ryan Miela, and Alexandra Porzak who will be attending the HOBY Conference this year at the University of Bridgeport.

Laurel Girls' State

In acknowledgement of her extraordinary gifts and talents demonstrated in the areas of leadership, sportsmanship and character, Olivia Hawk  will represent Mercy High School as a delegate to Laurel Girls' State

Theology Awards

The Theology Department awards certificates to the students who have the highest number of documented service hours to date.

Mercy’s Service to Others Award is named in honor of Mother Frances Ward, the American Foundress of the Sisters of Mercy and is awarded to students for their outstanding service to others 

This year we are proud to present this award to:
Freshwoman:   Nicole Roode for a total of 139 hours of community service
Sophomore: Kelly Barry for a total of 630.5 hours of community service.
Junior:  Sophia Pelletier for a total of 492 hours of community service.

The Mother Catherine McAuley Compassionate Service Award will be given to a senior at Baccalaureate Mass who has completed the highest amount of documented service hours during her four years at Mercy. 

Business-Technology Department Awards 

 Accounting I: Stephanie Mangiameli, Jessica Jin

Accounting ll: Nina Peach

Business and Personal Finance: Katherine Galvin, Suzanne O’Hara

 Computer Applications: Haley Fox, Olivia Sorrentino

 Desktop Publishing: Emily Powers

 Technology Fundamentals: Sofia Giansiracusa, Olivia Pereira, Giana Pirolli, Morgan Whalen

 Web Design: Melanie Dworak

 English Awards

Excellence in English Awards are presented to the following students:

 English 1: Erin Burns, Jennifer Magnoli, Rita Sherban

 English 2: Jessica Grodovich, Paiton Guevarez, Morgan Whalen

 English 3: Leila Gallupe, Shamaila Mohommad, Meaghan Morello, Sharon Webster

 English 4: Brittany Goodman, Casey Lambert, Grace Pelletier

 Journalism: Nora Donnelly

Creative Writing: Kanwal Ojha

 Humanities Seminar: Nicole Harry

Fine Arts and Music

Concert Choir: Taylor Termini

Wind Ensemble: Kristen Gaetgens

Chamber Choir: Elizabeth Boucher

Show Choir: Katie Bernard

Jazz Band : Ashleigh Benedict

String Orchestra : Lauren Gasior

Basic Art: Mia Luzietti

Contemporary Crafts: Samantha Traunfeld, Samantha Zhang

Public Speaking: Amy Boyle

Digital Photography: Kasey Schempf

Theater Arts: Ariana Puglisi

Art History: Emily Powers

Drawing and Design: Jenny Weiss

Ceramics: Maura Fitzpatrick

 Mathematics Department Awards 

Algebra 1:  Samantha Chapps, Jennifer Magnoli, Isabella Santoro

Geometry: Yanily Aguilar, Elise Hallstead-Williams, Junkai “Apple” Hu

Algebra 2:  Madeline Jenkins, Tiffany Mangiameli, Megan Yale

Precalculus:  Brittany Goodman, Meghan Tomassetti

Advanced Algebra: Marinel Gonzalez

Calculus:  Madeline Carroll

Statistics: Sofia Giansiracusa, Meghan Tomassetti

Health and  Physical Education Awards 

Health Awards: Sharon Webster, Grace Marino

Physical Education Awards: Isabel Mesquita, Francesca Moore, Isabella Santoro

Science Department Awards 

Biology: Marisol Vazquez, Gabrielle Vermiglio, Maeve Williams, Allison Wojciechowski 

 Chemistry: Jessica Grodovich, Casey Lambert, Grace Marino, Chloe Tulimieri 

 Physics: Nicole Bruno, Lauren Day, Katherine Galvin, Gabriella St. Pierre, Jill Stifano 

 Physiology: Nicole D’Amico, Olivia Shropshire 

 Neuroscience: Madeline Carroll, Michelle Orlando 

 Scientific Illustration: Juliana DellaCamera

 Biogeography: Casey Nelson

 Albertus Magnus Genetics Workshop: Jessica Abel, Autumn Anderson, Nicole Cizauskas, Rachael Finch

 UCONN Science and Humanities Symposium: Lauren Gasior, Ashley Getsie

 Yale Discovery to Cure Workshop: Natalie Davoodi, Lauren Day, Haley Gagnon, Taylor Wade

 

Social Studies Department Awards

World History: Serina Bebe, Molly Boland, Hannah Chua-Reyes, Apple Hu, Sarah Kohs, Helen Pepin

Modern History:  Haley Fox, Jessica Grodovich, Keri Kernisan, Kasey Schempf

Civics: Anna Albraccio, Abigail Baker, Molly Codeanne, Allyanna LaChance, Maya Prebisz-Kamat

U.S. History:Kimberly Arnold, Sophia Pelletier, Maria Puorro, Megan Yale 

Comparative Government: Casey Lambert, Felicia Ruffino, Allison Wojciechowski

Psychology:  Madeline Carroll, Victoria Conroy, McKensie Lee 

Intro to Law: Allison Cassella

 

World Language Department Awards 

Spanish one: Samantha Chapps, Sydney Elmer, Sarah Kohs

Spanish two: Amy Boyle, Monica Camara, Paiton Guevarrez, Jennifer Magnoli

Spanish three: Sydney Billings, Victoria Fiori, Nicole Proto, Alyssa Scandura

Spanish four: Nicole D’Amico, Jailene Lisboa

Spanish five: Kanwal Ojha, Paige Warren

Spanish six (independent study): Madeline Carroll

French one: Suzanne O’Hara, Marisol Vazquez

French two: Ally Rosa, Marilyn Vazquez

French three: Alyssa Gonsor, Abigail Marran

French four: Shanya Wyatt

French five/ AP: Elizabeth Boucher

Italian one: Katherine Hall

Italian two: Grace Marino

Italian three: Jamie Roxas

Italian four: Haley Comstock

 Latin one: Autumn Anderson, Olivia Pereira 

Latin three: Ashley Mason, Maggie Qiu

 

 Robotics Awards

Programming: Lauren Gasior

Mechanical Design and Fabrication: Megan Welch

Strides in Enhancing Technology: Kate Soboleski

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


 [BJ1]